DEJF VÁCLAVÍK | KOUZELNÍK & FPV PILOT

Street Magic Praha 3

Kouzlení v ulicích se stává tradicí

Každý rok jsme do naší facebookové skupiny přidávali nové kouzelníky, které jsme objevili, a zároveň jsme se již na jaře začali společně domlouvat a plánovat. Hlavními organizátory akce byli Radek Stach a jeho mladší kolega Radek Vojkůvka, a samozřejmě nechyběl již známý Petr Skyva, který nesmí chybět nikde, kde se hýbou karty. Letos se po roční pauze objevil i Jirka Bolgáč, který se snažil prosadit s buskingem, a klukům se dařilo. Pro mě však tento typ kouzlení není, tak jsem raději zastavoval lidi a kouzlil o samotě nebo s někým.

Zúčastněných kouzelníků bylo tolik, že se obávám, že na někoho zapomenu. David Michal a Petr Řehák, obě nové tváře, se mi zalíbili. Petr se nestyděl oslovit a předváděl skvělé triky, i takové, které jsem neznal, a to si vážím. Dalším nováčkem u nás na streetu, ale pro kouzelnickou rodinu starým známým, byl Radek Vylíčil, který předvedl na ulici skvělou show. Je vidět, že už v tom jede nějakej ten pátek.

V tomto ročníku nechyběl ani můj nový oblíbenec Honza Kremeň, který opět zlehčoval atmosféru. Ukázal nové triky, které za rok potrénoval, a stal se jedním z hlavních členů street magicu v Praze.

O videa se tento rok staral Radek Vojkůvka, který je zařadil do svého kouzelnického kanálu na YouTube. Já za to byl rád, jelikož jsem se streetu účastnil zase jen z části, protože jsem se zúčastnil kurzu pro krupiéry. Ano, zase. Ale musel jsem, protože jsem toho za rok dost zapomněl. A poté nebylo na stříhání videa dost času.

A málem bych zapomněl na asi nejstaršího účastníka, který mezi nás krásně zapadl, a to Ivo Mecher. Jelikož se Radek Vojkůvka v tu dobu dost věnoval kouzlení, založil web Magicbross.cz určený pro kouzelníky ať se spojením sil společně rozvíjíme, tak se nás v Praze tento rok sešlo rekordní množství. Objevilo se dost nových lidí, jak začátečníků, tak i pokročilých.

Letos jsem se opět nemohl účastnit noční kouzelné Prahy, ale aspoň že ostatní si to užili. Prý to bylo skvělé. Zde je video, které je oddělené od ostatních, jedná se jen o jedno kouzlo provedené Petrem Skyvou. Jde o známý trik, kde se karta stane stejně ambiciózní jako samotný divák. Krásně to předvedl, i přestože to neprezentoval ve svém rodném jazyce. Mám pocit, že zrovna tito diváci nám také hodili pár drobných do klobouku. Takové peníze se stejně většinou utrácejí za pivo.

Tento rok jsme se kouzlení pro peníze nebo-li buskingu věnovali trochu více. Jak si lze všimnout ve videu, Radek V. měl sebou stojan a na něm připevněný kufr, což mu sloužilo jako vyvýšený stolek. Sice jsme strávili dost času tím, že jsme si ukazovali kouzla mezi sebou a trénovali, ale když se konečně někdo odhodlal kouzlit lidem, tak se kolem nás nahrnulo dost lidí. A když jeden z nás dokouzlil, přišel další a ukazoval další kouzla, která měl právě po ruce.

Nejčastěji jsme byli u Prašné brány, kde bylo pro nás ideální místo. Kousek od nás byli další pouliční umělci jako zpěváci, muzikanti a mimo jiné i levitující umělci, kterým jsme také ukazovali triky. Vůbec naše triky nepochopili, ale byli kamarádští, že když šli na oběd, nechali si u nás jejich věci a pak nám dovolili vyzkoušet si jejich levitaci, což můžete vidět ve videu, jak to zkoušel Radek Kouzelník. Jinak zde je další video z buskingu tentokrát Radek Vyličil, který předvedl s provazy neuvěřitelnou show, že i já jako kouzelník jsem zíral.

Celý street magic je, dá se říct, takový volný, a záleží jen na nás, jaký si ho uděláme. Co bývá tradicí, je návštěva Magic Storu v Praze, což je kouzelnický obchod, kam se chodíme dívat na triky, co jsme viděli na internetovém obchodě, a nebo si rovnou něco pořídit a případně to hned využít na ulici. Letos, jak jsem již zmínil, jsem se zúčastnil kurzu pro krupiéry, tak jsem klukům domluvil prezentaci, co vlastně takový krupiér musí umět a jaké hry se učíme. Můj učitel v kurzu se bál, aby mu nezmizeli nějaké žetony, když mu tam přivedu 7 kouzelníků, ale naštěstí nejsme žádní kapsáři 😀.

Další výlet, který jsme si dali poslední den, byl do Aqua Cirkusu, kde jsme měli místo hezky vepředu v loži. To nám zařídil Honza Kremeň přes jeho strejdu. Takže jsme si tu magickou Prahu i takto zpestřili. Bylo toho mnohem víc, ale to by se sem nevešlo.

@dejfvaclavik